Platin Saç Rengi Hakkında Tüm İpuçları – 2023

Platin saç rengi çok seviyor ve istiyor olabilirsiniz, fakat saçlarınızı bu renge boyatmadan önce platin saç rengi kimlere yakışır?, cilt tonunuzun bu renge uygun olup olmadığı, boyattıktan sonra bakımının nasıl olacağı ve platin sarısı hakkında ipuçları ve önerileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Platin Saç Rengi Nasıl Yapılır ?

platin renk
platin saç rengi

Platin saç rengi yapmak için öncelikle saç rengimizi saç açıcılar ile 9-10 tona kadar açmamız gerekiyor. Bu işlemi saçlarımızın sağlığı, boyalı veya boyasız bir saç oluşu, kullanığımız açıcının kalitesine bağlı olarak tek seferde platin sarısı elde etmek mümkün olmayabilir.

Platin Saç Rengi Benim İçin Doğru Tercih mi ?

platin boyali saclar
platin boyalı saçlar

İlk olarak saçlarınızın şuanki rengi nedir? Siyah mı, Kahve tonlarında mı? Eğer ki sarı tonlarına yakın tonlarda ise işiniz koyu saçlı olanlara göre daha kolay. Saç rengi seviye seviyedir. 1 seviyesinden 9-10 seviyelerine kadar. 1 Seviyesi siyah tır.

Saçlarınız siyahsa eğer; 1 seviyelerinden 9-10 seviyelerine getirmeniz gerekecek. Bu işlemi de saç açıcı orealler ile gerçekleştirebilirsiniz.

Boyalı Saç ile Boyasız Saça Platin Rengi

Saç boyaları suni pigmenttir. Yani saç boyalarının görevi, saçlarımıza dışarıdan suni pigment yükleyerek rengini değiştirmektir. Boyalı ve boyasız saçlarda açma işlemleri farklılık gösterebiliyor. İşlem görmemiş ve boyasız bir saç çok rahat açılabiyorken, bu durum boyalı saçlarda daha da zordur.

Platin sarısı yaptırmaya karar vermeden önce, saçlarınıza ne gibi işlemler yapıldı, daha önce hangi tonlara boyandı gibi bilgileri kuaförünüzle paylaşmanızda fayda var.

Siyah Saçı Platin Sarısı Yapmak

Siyah renkten platin sarısına geçiş yapmak tek seferde mümkün olmayabilir. Saçlarınız doğal ve boyasız ise işiniz daha da kolaydır. Siyah boyalı saçlarda ise bu işlem oldukça zor bir işlemdir.

Öncelikle saçlarınızı 7-8 tonlarına kadar açtıktan sonra, saçlarınıza sürekli nem bakımları yaparak birkaç hafta dinlendirdikten sonra seviye seviye platin renge getirmeniz saçlarınızın sağlığı açısından uygun olacaktır.

Siyah saçı platin sarısı yapmak oldukça profesyonellik gerektirir. Evde kendi kendinize açıcılar ile platin sarı saç yapmaya çalışmanızı kesinlikle önermiyorum.

Saç rengi açma işlemi oldukça riskli ve sürekli gözetim altında olması gereken bir işlemdir.

Saçlarınızın Sağlığı

Platin sarısı yaptırmadan önce saçlarınızın sağlığı iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Çok fazla yıpranmış, kuru ve cansız saçlara açma işlemi yaparak platin renge getirmek saçlarınızın sağlığını daha da kötü etkilemektedir. Kuaförünüzle beraber önce saç sağlığınızı iyi analiz edip, uygun olup olmadığını kontrol etmek için arka kısımlardan ufak bir tutam alarak deneme yapabilirsiniz.

Platin Sarısı Kimlere Yakışır ?

platin sac renkleri
platin saç renkleri

Platin saç rengi ten rengi açık tenli olan insanlara daha da çok yakışır. Kumral, beyaz, buğday ve sarışın gibi ten renkleri açık tenli renkler arasındadır.

Koyu tenliler için bu renk biraz zıt bir renk olabilir. Koyu tenliler için daha sıcak renklerle, açık renklere göre daha güzel bir görünüm elde edilebilir.

Platin Saç Rengi İçin Öneriler

platin sarisi
platin sarısı

Saçlarınızı platin renge boyatmadan önce nelere dikkat etmeniz gerekiyor, boyattıktan sonra günlük rutinlerinizde ne gibi değişiklikler olacak bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.

platin sarı nasıl yapılır video

Doğru Kuaförü Bulmak

Platin renge geçiş yapmadan önce mesleğinde yeterli bilgiye ve deneyime sahip salonları tespit edip, bu salonlardan birine işleminizi yaptırmanızı tavsiye ederim.

Kaliteli Ürün Kullanmak

Saç açma işleminde, işlemi uygulayan kişinin profesyonelliğinin yanı sıra, işlem için kullanılan malzeme kalitesi de oldukça önemlidir. Bilindik marka ve ürünleri ile, saçlarınızı bu işlemlerde saçlarınızı koruyan ürünler kullanmaya özen gösterin. ( bknz. )

Saçlar İçin Ön Hazırlık

Platin saç rengi işlemine başlamadan önce, birkaç gün saçlarınızı yıkamayın. Temiz saç diplerinde gözenekleriniz açık olacağı için, açma işleminde daha fazla yanma hissi olabilir.

Makyaj Rutini Değiştirmek

Açık renkte saçlar cildinizi daha da soğuk göstereceği için bu size biraz daha cansız ve yorgun bir görüntü verebilir. Günlük makyajınızda cildinize uygun fondöten, kırmızı tonlarında ruj ve siyah eyeliner dan destek alabilirsiniz.

Platin Sarı Saç Rengi İçin Bakım Önerileri

platin sac bakim
platin saç bakım

Kuaförünüz nekadar yetenekli ve bilgili olursa olsun, saç açma işlemleri saçınızı oldukça yoran işlemlerdir, bu nedenle saçlarınızı boyattıktan sonraki haftalarda düzenli olarak saç bakımı yapmanız gerekmektedir.

  • Saçlarınız için duştan sonra normal bir saç kremi kullanıyorsanız eğer, saçlarınızı boyattıktan sonra ek olarak saç nemlendirici maskeler kullanmanız da gerekecektir.
  • Saç bakım maskelerini saçlarınızın yoğunluğu ve saç telinizin kalınlığına göre haftada 1-2 defa, saçlarınıza şampuan yaptıktan sonra sürüp, 10-15 dakika bekleterek durulayabilirsiniz.
  • Saçlarınızı çok fazla fön ve şekillendiricilerin ısısına maruz bırakmayın.
  • Saçlarınızı kurutmadan ve şekillendirmeden önce saçta kalan, ısıdan koruyucu ürünler kullanabilirsiniz.
  • Saçlarınızın uçlarını temiz tutmaya özen gösterin. Belli aralıklarla saçlarınızın uçlarındaki kuru ve ince olan kısımları kestirebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Platin Sarısı Renk Nedir?

Platin sarısı, çok az pigmente sahip olan bir tondur ve bu nedenle oldukça soluk tonlar arasındadır.

Platin Sarısı ile Beyaz Aynı Renk mi ?

Platin sarısı ile beyaz renk birbirlerine çok benzemektedir. Ancak platin saç renginde beyaz renge göre çok az da olsa pigment bulunur. Bu nedenle saç rengimizi beyaza getirmek daha da zordur.

Yorum yapın