Perma Nedir? Perma Saç modelleri 2023

Perma işlemi 80’li yıllardan günümüze kadar düz ve sönük saçlı olan insanların saçlarına hacim katmak ve dalgalı saç kullanmak için yaptırdığı bir işlemdir. Bu yazımızda saçlara kalıcı dalga ile ilgili bilinmesi gereken ve en çok sorulan soruları cevaplayacağız.

Perma Nedir? Saçlara Kalıcı Dalga İşlemi

perma saç video

Bu İşlem adını, Permanent hairstyle (Kalıcı saç modeli) isminin kısaltılmasından alıyor. Kalıcı dalga işlemini düz ve sönük saçlara sahip insanlar saçlarına hem hacim, dalga ve daha dolgun gözükmesini istediği için yaptırıyor. Kalıcı dalga işlemi özel bir solüsyonun saça uygulanmasıyla saçın düz olan iç yapısını kırarak sarılan şekle göre daha ince veya daha kalın bukleler olacak şekilde kırıyor, ve bu sonuçla düz saçlarımız dalgalı haline kavuluyor. Kalıcı dalga işlemi özel solüsyonuyla beraber özel ruloları, kağıtları ve lastikleri ile saçın sarılarak işlemin gerçekleşmesidir. Eski yıllarda sıkça ve birçok insanın tercih ettiği bu işlemi günümüzde tercih eden insanlar hala mevcuttur.

Saç Perması Nedir? Perma Nasıl Yapılır ?

perma nedir perma sac modelleri
Perma Nedir? Perma Saç Modelleri

Kalıcı dalga işlemi öncelikle temiz ve yıkanmış saçların çıkış yönlerine göre doğru bir biçimde ayrılıp özel perma kağıdına ve bugidilere sarılıp, ardından losyonun bugidileri hareket ettirmeyecek şekilde sürülmesi ile uygulanır ve 8 ila 15 dakika arasında istenilen dalganın durumuna ve saçın sağlığına göre bekletilir. Daha sonra rolulara dokunmadan saç duru su ile durulanır, ardından şampuanla suyu karıştırıp bir kase yapılır, daha sonra sünger yardımıyla rulolar çıkarılmadan saç şampuan ile yıkanır. Ve en son rulo,kağıt ve çubukları çıkartılıp uygulama bitirilir. En son köpük veya bukle belirginleştiricilerle beraber saça şekil verilir.

Perma Hangi Saçlara Yapılır ?

permali saclar
permalı saçlar

Kalıcı dalga işlemi hangi saçlara yapılır ve uygulanması benim saçıma olurmu gibi sorularla karşılaşıyoruz. Kalıcı dalga kısa ve uzun saçlara uygun olacak şekilde rulo sarılarak yapılabilir. Uygulamanın doğal ve boyasız saçlara yapılmasında herhangi bir neden bulunmuyor. Kıvırcık saç işlemi kimyasal madde ile yapılacak olmasından dolayı daha önce açma işlemi görmüş, kuru ve röfleli saçlara yapılması tavsiye edilmez.

Perma Saç Kalıcı Mıdır?

perma nedir
perma nedir

İşlemi yaptırdıktan sonra ortalama 4-6 ay kadar kullanılabilir. 4-6 ay boyunda saçınızın diplerinden 4-7 santim kendi saçınız uzayacağı için işlemin belli bir süre sonra tekrarlanması gerekir. Saçınızın uçlarında kalan dalgalı bölgeden kurtulmanın veya eski saçınıza geri dönmenin tek yolu kestirmektir.

Perma Saç Modelleri

perma modelleri
perma modelleri

Kalıcı dalga saçın birçok farklı modelleri mevcuttur. Kısa ve uzun, yoğun veya seyrek saçlarda modeller farklılık göstermektedir. Kıvırcık saç yaptırarak saçlarınıza daha kabarık ve dalgalı yeni model verebilirsiniz. Bu işlem hem kadınlara ve hemde erkeklere uygulanabilir. Bu işlem yerine kendiniz saçınıza dalgalı görünüm vermek isterseniz dalgalı saç modelleri kategorimize göz atabilirsiniz.

Su Dalgası Perma Modelleri

perma su dalgasi
perma su dalgası

Su dalgası kalıcı dalga modelleri en çok aranan modellerden birisidir. Kısa veya uzun saçlara bu işlem ile su dalgası görünümü katabilir, saçlarınızın daha da hacimli görünüme kazanmasını sağlayabilirsiniz

Perma Saç Erkek

perma erkek saci
Perma Saç Erkek

Kalıcı dalga saç erkeklerde de oldukça yaygın yaptırılan bir işlem olmakla beraber, düz erkek saçını dalgalı görünüme kazandırabilirsiniz. Bu işlem ile erkek saçlarında da oldukça güzel sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu işlemi erkek saçlarında kısa ve uzun saçlara uygulanabilir. Bu işlem ömür boyu kalan bir işlem değildir. Fön çekmek veya hergün şekil vermek yerine kalıcı dalga yaptırmak daha mantıklı olabilir. erkeklerde 2 ila 6 ay arasında kullanılabilir.

Perma Fiyatları

perma islemi
perma işlemi

İşlem fiyatları bölgeden bölgeye ve yapan kuaför salonlarının kalite ve yerine bağlı olmakta birlikte 400-1500 TL civarında değişebilir.

Perma işleminden sonra şekillenme

perma dalgasi 1
perma dalgası

Saçınıza dalgalı görünümü kazandırmak için bukle belirginleştirici veya saç köpüğü uygulayarak saçlarınızı kurutabilirsiniz veya sıcak havalarda sadece ürünü sürüp saçlarınızı günlük kullanıma hazırlayabilirsiniz. Saçlarınızı kurutmak için fön makinesinin başına takılan Vigo başlığı ile kurutarak saçlarınıza daha dalgalı ve hacimli bir görüntü kazandırabilirsiniz.

Perma İlacı Nelerdir?

uzun sac perma
uzun saç perma

Günümüzde kullanılan losyonlar eski losyonlara göre daha sağlıklı ve oldukça etkilidir. Aşağıda belirtilen listedeki ürünler günümüzde en sık kullanılan ürünlerdir. Ancak kendiniz satın alıp uygulamanızı önermiyoruz. Bu işlemi yapan profesyonel salonları tercih ederseniz daha uygun olacaktır.

  • Schwarzkopf HydroWave
  • Wella Curl It Mild
  • Element Kalıcı Dalga İlacı
  • Loreal Beach Waves
  • Neva Styling Losyon

Evde Perma Yapımı

bukleli saçlar
bukleli saçlar

Bu işlem oldukça meşakatli ve zor bir işlem olduğu için evde uygulanması saçlarınızın sağlığı açısından uygun olmayabilir. İşlemi yapan kuaför salonlarından bilgi ve fiyat bilgisi alarak uygulamayı saçlarınıza uygulamayı yaptırabilirsiniz.

Yorum yapın