Parlak Saçlar İçin Pratik Öneriler 2023

Her kadın, hacimli parlak saçlara sahip olmak ister, ama hepimiz parlak görünen saçları nasıl elde edeceğimizi tam anlamıyla bilmiyoruz. Aslında canlı ve parlak saçlara sahip olmak sanıldığı kadar zor değil.

Parlak Saçlar İçin Öneriler

parlak saclar
parlak saçlar

Parlak saçlara sahip olmak için, saç bakım ürünlerine servet ödemenize gerek kalmadan gündelik rutininizde değişikler yaparak sahip olabilirsiniz.

Beslenme

 • Öncelikle beslenmenizden başlamanız gerekiyor. Diyetinize ekleyeceğiniz fazladan protein ve omega 3 zengini besinler (balık, badem, keten tohumu) parlak saçlara kısa sürede kavuşmanıza yardımcı olacaktır.
 • Bilinçsizce kullanılan saç bakım ürünleri saçınıza zarar verir. Bunun için saç tipinize göre uygun bir saç kremi kullanmanız gerekir, arkadaşlarınızın memnun kaldığı veya reklamlarda gördüğünüz ürünler sizde aynı etkiyi yaratmayabilir. Saç bakım kreminizi veya saç bakım maskenizi kullanırken de sürdükten sonra 4-5 dakika kadar saçınızda kalmasına dikkat edin sonra da iyice durulayın.

Su kullanımı

 • Sıcak su, saç foliküllerini kapatacağından saçınızı yıkarken ılık ya da soğuk su kullanmaya dikkat edin.
 • Yoğun kireçli sular saçınızı matlaştırır, bu yüzden yumuşak su kullanmanız gerekir bunun içinde musluğunuza takacağınız bir filtre size yardımcı olacaktır.

Parlak saçlar için Ürünler

parlak saclar icin urunler
parlak saçlar için ürünler

Parlak saçlara sahip olmak için saç bakım yağları ve saç bakım maskelerinden yardım alabiliriz

Saç bakım maskeleri olarak saç tipimize göre, içeriği dolgun ve besleyici ürünler tercih edebilirsiniz.

Saç bakım yağları olarak ; Zeytinyağı, Çörek otu yağı, sarımsak yağı, lavanta yağı, fındık yağı, ceviz yağı, susam yağı gibi yağlar tercih edebilirsiniz.

Saç bakım maskeleri

 • Saçlarımızın kaybettiği nemi tekrar saça geri kazandıran saç bakım maskeleri, saçlarımızın parlak görüntü kazanmasına, kolay taranmasına ve daha yumuşak saçlar elde etmemizi sağlar.
 • Saç bakım maskelerini saçlarımızın yapısına ve kuruluğa göre haftada 1 veya 2 kere temiz ve nemli saçlarımıza uygulayıp, ortalama 10-15 dakika bekletip,tekrar şampuan ile yıkamadan, sadece durulayabirsiniz.

Saç bakım yağları

 • Saç bakım yağlarıyla saçlarınızı hem besler,hemde parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra havlu yardımı ile iyi bir şekilde nemi alınmış saçlarınıza, saç bakım yağınızı avucunuzun içine döküp, iki elinize iyice yedirdikten sonra, saç diplerinize gelmeyecek şekilde, saç uçlarınıza doğru uygulayın.
 • Saç bakım yağları saçlarınızı daha da rahat taramanızı sağlar, tararken oluşacak olan zorlanma ve saç kırılmalarının önüne geçmenizi de sağlar.

Parlak Saçlar İçin Doğal yöntemler

parlak sac
Parlak Saçlar İçin Doğal yöntemler

Sarı Saçlar için Parlaklık

 • Sarı saçlar için birkaç yemek kaşığı limon suyunu haftada 1 kere saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Limon saçlarınızı güçlendirir, daha hızlı uzamasını sağlar ve parlak bir görünüm kazandırır.

Kahve Tonları ve Kızıl Saçlar için Parlaklık

 • Kahverengi ve kızıl saçlar için birkaç yemek kaşığı elma sirkesini haftada 1 kere saçlarınıza sürüp durulayabilirsiniz. Elma sirkesi saçınızın pH seviyesini düzenler, saç tellerinizi güçlendirir ve saçlarınıza parlak bir görünüm kazandırır.

Tüm Saç Tipleri için Parlaklık

 • Tüm saç tiplerine bal kullanabilirsiniz. Birkaç bardak sıcak suya bir yemek kaşığı bal katıp karıştırdıktan sonra köpüklü saça sürülür ve bol suyla durulanır.

Fırça Seçimi

Plastik saç fırçaları yerine tahta ve doğal kıldan saç fırçası kullanmak saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlar

Güneş Işınlarından korunun


Saçlarınızı mümkün olduğunca güneş ışınlarından korumaya çalışın uzun süre güneş ışığına maruz kalan saçlarda kuruluk oluşur. Bu yüzden uzun süre güneş altında kalacaksanız eğer, şapka ile saçlarınızı güneşten koruyabilirsiniz.

Saçlarımı Nasıl Parlatırım?


Diyetinize ekleyeceğiniz fazladan protein ve omega 3 zengini besinler (balık, badem, keten tohumu) parlak saçlara kısa sürede kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Saç bakım yağları ve saç maskeleri ile saçlarınıza parlak bir görünüm kazandırabilirisiniz.


Parlak Saçlar İçin Hangi Yağları Kullanmalıyım?


Parlak saçlar için saç bakım yağları olarak ; Zeytinyağı, Çörek otu yağı, sarımsak yağı, lavanta yağı, fındık yağı, ceviz yağı, susam yağı gibi yağlar tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın