Mor Şampuan Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Özellikle sarı ve açık renkte saç rengi kullananların sıkça duymuş olduğu mor şampuan, bir diğer adıyla silver şampuan, kullanımında ve içeriğinde bazı soruları da beraberinde getiriyor. Bu yazımızda mor şampuanlar ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Mor Şampuan Nedir?

mor sampuan
mor şampuan

Mor şampuan, saç temizleme özelliğinin yanı sıra, saç renginizde zamanla oluşan kızıllaşmayı ve turunculaşmayı, içerdiği mor pigmentler ile yok ederek, saç renginizi daha nötr ve soğuk tonlara getirmemizi sağlayan, saç için kullanılan kozmetik bir üründür.

Mor Şampuan Ne İşe Yarar?

Saç rengini açık tonlarda kullanan insanların, yapısal, çevresel ve kimyasal faktörlerden dolayı saç renginde zamanla turunculaşma ve kızıllaşmalar meydana gelmektedir. Mor şampuan, içeriğinde bulunan mor pigmentler ile, saç renginde oluşan turunculaşmaları yok ederek, saç rengini daha soğuk ve küllü tonlara getirmektedir.

mor sampuan oncesi sonrasi
mor şampuan öncesi sonrası

Kendi saç rengi koyu tonlarda olan bir kişi, saç boyaları ve açıcılar ile saç rengini 8 ton üzerine boyadığını varsayalım. Ana rengimiz yani kendi rengimiz koyu olduğu için, koyu renklerin altında her hezaman kızıl tonlar yatmaktadır.

Biz saçlarımızı boyarken, suni pigment yüklediğimiz için, zamanla saçlarımız bu suni pigmentleri dışarı atarak, saçlarımızda turunculaşma meydana gelmektedir. Sürekli cila ile tekrar boyamak yerine, silver şampuan etkisi ile, saçlarımızdaki turunculaşmayı yok edebilirsiniz.

Mor Şampuan Nasıl Kullanılır?

Saçlarınızı açık renge boyattırdınız, aradan zaman geçti ve turunculaşmaya başladı. Turunculaşmayı almak için bu şampuanı kullanmaya karar verdiniz fakat, nasıl kullanılacağı ile ilgili aklınızda sorular olduğu için, kendinizi bu başlık altında buldunuz. 🙂 Hemen cevaplayalım;

  • Mor şampuan her yıkamada kullanılmaz.
  • Haftada bir kere kullanabilirsiniz.
  • Saçlarınızı iki kere şampuanlıyorsanız eğer, birinci yıkamada normal şampuan ile, ikinci yıkamada silver şampuan ile yıkayabilirsiniz.
  • Saçlarınızı köpürttükten sonra ortalama 1.5-2 Dakika bekletilmesi yeterlidir.

Ancak şöyle bir durum var; her ürünün içeriğinde bulunan mor pigment yoğunluğu aynı değildir. Bazı ürünler yüksek pigmente sahip olurken, bazıları biraz daha yumuşak bir kıvamdadır. Satın almış olduğunuz şampuanın tepkisini bilmiyorsanız eğer, saçlarınızı köpürttükten sonra ayna karşısında hafifçe parmağınızla çekerek, saçlarınızda oluşan rengi kontrol edip, o şekilde durulayabilirsiniz.

Bazı yoğun pigmente sahip olan şampuanlar, gri tonununda üzerine çıkarak, saçlarınızı mor tonlara kadar getirebilir. Mor şampuan saçımı mor yaptı nasıl düzelir? diye soruyorsanız eğer; saçlarınıza bakım maskeleri yardımıyla, mor pigmenti yok edebilirsiniz.

Mor Şampuanı Hangi Saçlar Kullanmalı?

Saç rengini açık tonlarda kullanan kişiler, saç renginin soğukluğunu kaybetmemesi için, mor şampuanı kullanabilirler. Bunun yanı sıra, saç yapısı olarak ( kalın telli, ince telli, düz ve dalgalı ) bütün saç yapılarının kullanımına müsaittir. Saçlarına röfle, balyaj, ombre gibi işlem yaptıran kişiler, zamanla akan soğuk renginizin, tekrar eski haline kavuşmasını sağlamak için, silver şampuan kullanabilirler.

Siyah ve koyu tonlarda saç rengi kullanan kişilerin, herhangi bir turunculaşma ve kızıllaşmadan yana sorunu yoksa eğer, silver şampuan kullanmasına gerek yoktur.

Mor Şampuan Beyaz Saça Kullanılır Mı?

Son zamanlarda kendi saç rengi beyaz olup, boyatan kadınlar, artık saç boyatmaktan sıkılarak, saçlarını beyaz tonlarda kullanmaktadır. Beyaz saç, artık pigment üretmeyen, yani pigmentsiz bir saç yapısıdır. Bu şampuan ile, beyaz olan saçlarınıza, gri renk yansımaları elde edebilirsiniz.

Saçları beyaz olan erkeklerde, bu şampuanı kullanarak, sade beyazlıktan kurtularak, hafif gri tonlama ile, saçlarınız için oldukça güzel bir renk elde edebilirsiniz.

Mor Şampuan Kaç Dakika Bekletilmelidir?

İnce telli saçlar, yapısı nedeniyle, bu tarz pigment işlemleri daha hızlı kabul etmektedir. Saçlarınız mor pigmenti daha hızlı alacağından dolayı, ortalama 1 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Koyu telli saçlar, saçlarınızda oluşan turunculaşmanın seviyesine göre, ortalama 2-3 dakika bekletilmesi yeterli olacaktır.

En İyi Mor Şampuan Önerileri

Mor şampuan önerilerini verdiğimiz tablomuzda, Loreal, Schwarzkopf, Elseve gibi markaların ürünleri ön plana çıkıyor. Bu başlık altında sizler için en iyi, en çok satılan ve tercih edilen, ayrıca kuaförlerin kullandığı mor şampuan markalarını bir araya getiriyoruz. Kullanıcı yorumlarına ve özellikle bizim deneyimlerimize göre en iyi mor şampuan hangisi? diye soracak olursak eğer;

L’oreal Serie Expert Silver Shampoo

Ünlü fransız kozmetik markası L’oreal’in, piyasaya sürmüş olduğu bu ürün, en çok tercih edilen şampuanlar arasındadır. Gramaj olarak 300-500-750 ve en büyük boy olarak 1500ML boyutları bulunmaktadır.

Schwarzkopf Bonacure pH 4.5 Color Freeze

Schwarzkopf firmasına ait olan bu ürün, saç ve saç derinizi temizlemekle beraber, saç renginize mor pigment yükleyip, 4.5 pH seviyesinin düzenlenmesine katkıda bulunur ve saç yapısını güçlendirir.

Milk Shake Silver Shine Shampoo

Milk Shake silver shine shampoo, içerdiği mor pigmentler ile, saçlarınızda oluşan turunculaşmayı yok eder, süt proteinleri ile, saç derinize nüfus ederek, yapısını güçlendirir, ayrıca meyve ekstreleri ile saçınızı besler ve parlaklık kazanmasını sağlar.

Davines Alchemic Silver Shampoo

Davines alchemic silver shampoo, saç rengini açma işlemlerinden dolayı yıpranmış ve yitirmiş saçlarla beraber, güneşten dolayı açılmış saçlar için kullanımı uygundur. Saçı nem kazandırmakla beraber, saçlarınızı güçlendirerek, bütünlüğünü sağlar.

Doğal ve boyalı saçlar için kullanımı uygundur. 5,3 pH seviyesi nedeniyle, cildinizi yormaz. Paraben ve silikon içermez.

Kerastase Blond Absolu Bain Ultra Violet

Yine bir L’oreal firmasına ait alt marka olan Kerastase, bu ürünüyle, saçlarımızda istenmeyen turunculuk ve kızıllaşmayı nötrize eder. Saçlarımızı günlük oksidasyon ve kirliliğinden arındırır. Hyaluronik asit ve Edelweiss bitkisinden elde edilen içeriğiyle beraber, sarı saçlarının parlaklığını arttırmasının yanı sıra, hiçbir şekilde saçta ağırlık yapmaz.

Yorum yapın