Kuru ve Yıpranmış Saçlara Neler İyi Gelir? 2023

Oldukça zor taranan, şekil almayan kuru ve sağlıksız görünen saçlarımız hem canımızı sıkıyor, hemde gündelik hayatımızı olumsuz etkiliyor. Kuru ve yıpranmış saçların sebepleri nedir, kuru saçlara ne iyi gelir? bu makalemizde bütün sorulanlarını cevaplıyoruz.

Saç Neden Kurur?

Saç neden kurur? sorumuza yanıt olarak; saçlarımıza uygulanan kimyasal işlemler ( boya ve açma işlemleri ), saçlarımızı kuruturken yüksek derecede kullanılan fön makineleri, saç şekillendirmek için kullandığımız düzleştirici ve maşalar, hava kirliliği, yetersiz su tüketimi ve yanlış kullanılan ürünler saçlarımızın kurumasına neden olur.

Saçlarım çok kuru diyorsanız eğer, öncelikle çözüm üretmek yerine, sorunun nerden kaynaklandığını bulmamız gerekmektedir.

Kuru ve Yıpranmış Saçların Getireceği Olumsuzluklar

Kuru ve yıpranmış saçlar, saçlarımıza bakımsız ve oldukça kötü bir görüntü verecektir. Saç yapımız, saç rengimiz veya kesimimiz nekadar güzel olsa bile, kuru ve yıpranmış saçlarda hiçbiri kendisini göstermeyecektir. Saçlarımıza şekil verirken oldukça zorlanacağız, saçlarımızı boyatırken istediğimiz renk pigmentlerini saç tellerimiz almayacak, saçlarımızın uçlarındaki kırılmalardan dolayı uzaması zorlaşacaktır.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı?

kuru ve yipranmis sac
kuru ve yıpranmış saç

Günlük rutinimizde yanlış bildiğimiz ve saçlarımıza zarar veren birçok alışkanlıklar mevcut. Öncelikle bu alışkanlıklarımızı düzelterek, saçlarımızın kurumasını engellememiz gerekmektedir. Kuru saçlara ne iyi gelir? sorumuzun cevabı şunlardır;

1.Şekillendiriciler İle Daha Az Isı Uygulayın

Saçlarımızı kuruturken kullandığımız fön makineleri, saçlarımıza şekil vermek için kullanılan saç düzleştiriciler ve saç maşaları, aşırı derecede ve yüksek ısılarda kullanıldığı taktirde, saçlarımızın kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Mümkün olduğunca az ve düşük ısılarda kullanmanız, saç sağlığımız için faydalı olur.

2.Daha Fazla Su İçin

Vücudumuza gerekli olan sudan daha az su içmek, tüm vücutta olduğu gibi, saçlarımızda da hem kuruluğa hemde saç dökülmesine neden olmaktadır. Günlük minimum 2.5 litre su tüketerek, saç derimizde ve saç tellerimizde kuruluğu önlemede önemli rol oynar.

3.Daha Az Yıkayın

Saçlarımızı çok sık yıkamak, hem saçlarımızın yağ dengesini bozar, hemde şampuanların içerisinde kimyasal temizleme özelliği olan sülfatlardan dolayı, saçlarımızın kurumasına neden olur.

4.Daha Doğal ve Besleyici Şampuanlar Tercih Edin

Piyasada satılan şampuanların içeriğine dikkat etmenizde fayda var. Aşırı sülfatlı şampuanlar kullanmak yerine, içeriği daha doğal ve besleyici şampuanlar kullanabilirsiniz.

5.Doğru Tarak Seçin

Duştan sonra saçlarımızı taramak için kullandığımız tarak, saçlarımızı çok fazla çekiştiriyor ise, değiştirmekte fayda var.

6.Aşırı Sıcak Su ile Yıkamayın

Saçlarımızı yıkarken kullanılan suyun çok fazla sıcak olmamasına dikkat edin. Aşırı sıcak su ile saçlarımızı yıkamak, kurumaya neden olur.

7.Saçlarınızı Çok Sıkı Toplamayın

Saçlarınızı çok sıkı toplamak, hem saç tellerinizin kırılmasına, saç diplerinizin hava almasına engel olur. Bunlarla birlikte, saçlarınızın kurumasına vesile olur.

8.Düzenli Olarak Saç Kırıklarınızı Kestirin

Saçlarınızın uçlarında oluşan kırıkları kestirerek, saçlarınızın hem daha hızlı uzamasını sağlarsınız, hemde eski ve kırılmış uçları temizleyerek, saç tellerinizin daha rahat nefes almasını sağlarsınız.

9.Aşırı Güneş Işınlarından Korunun

Çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmak, saçlarımızın kurumasına sebep olur. Yaz aylarında aşırı güneş altında kalmamaya özen gösterin. Güneşe çıkmadan önce, güneşten koruyucu saç ürünlerinden destek alabilirsiniz.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri

kuru ve yipranmis saclar icin bakim
kuru ve yıpramış saçlar için bakım

Kuru ve yıpranmış saçlar için, doğal ve kozmetik ürünlerle saçlarımıza kaybedilen nemi tekrar kazandırabilirsiniz. Kuru ve yıpranmış saçlar için bakım önerileri ile, sizlerde saçlarınıza kaybettiği nemi tekrar geri kazandırabilirsiniz. Saç kuruluğuna ne iyi gelir? sorunuzun cevabı şunlardır;

1.Nemlendirici Saç Maskeleri İle Nem Kazandırın

Kuru saçlar için bakım yapmanın en hızlı ve etkili çözümü, nemlendirici saç bakım maskeleri ile, saçlarınızın kaybettiği nemi tekrar geri kazandırabilirsiniz. Nemlendirici maskeleri satın almadan önce, içeriğine, saç yapınıza uygun olup olmadığına ve marka bilinirliğine dikkat edilmelidir.

 


Sizler için tavsiye ettiğimiz saç bakım maskelerine göz atmak için tıklayın.

2.Nemlendirici Bakım Yağları Kullanın

Saçlarınızı hem besleyen, hemde nemlendiren doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. Saç nemlendiren yağlar şunlardır;

 • Hindistan cevizi yağı
 • Çam yağı
 • Sarımsak yağı
 • Aspir yağı
 • Argan yağı
 • Ardıç yağı
 • Kekik yağı
 • Jojoba yağı

3.Besleyici ve Nemlendirici Şampuanlar Kullanın

Saçlarınızın kuruluğunu almak ve eski sağlıklı saçlarınızı geri kazanmak için, saç bakım rutininizde şampuanınızıda değiştirmeniz gerekir. Doğal içerikli, sülfat içermeyen saç nemlendirici şampuan ile, saçlarınızı yıkamanızda fayda var.

4.Beslenmenizi Değiştirin

Günlük beslenmenizde yetersiz omega-3, antioksidan özelliği taşıyan besinler ve az protein alımı saçlarınızın kurumasına sebep olur. Günlük beslenme programınızı diyetisyen eşliğinde değiştirerek, saçlarınızda oluşan kurumayı engelleyebilirsiniz.

Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir?

Kuru saçlar, saç bakım maskeleri, nemlendirici yağlar ve bakım şampuanları ile nemlendirilebilir.”Kuru Saçlar İçin Ne Yapılmalı?
“Kuru saçlar için öncelikle günlük rutinimizdeki bazı yanlış alışkanlıklarımızı değiştirerek ve saç bakım ürünleri kullanarak, kurumuş saçlarınızı tekrar sağlıklı ve nemli halini kazandırabilirsiniz.

Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir?

Kuru saçlar, saç bakım maskeleri, nemlendirici yağlar ve bakım şampuanları ile nemlendirilebilir.

Kuru Saçlar İçin Ne Yapılmalı?

Kuru saçlar için öncelikle günlük rutinimizdeki bazı yanlış alışkanlıklarımızı değiştirerek ve saç bakım ürünleri kullanarak, kurumuş saçlarınızı tekrar sağlıklı ve nemli halini kazandırabilirsiniz.


kuru saçlar için bakım önerileri video

“Kuru ve Yıpranmış Saçlara Neler İyi Gelir? 2023” üzerine 2 yorum

 1. kuru ve yıpranmış saçlarım gerçekten her şeyi denedim ama hiç birinden tam olarak verim alamadım en memnun kaldığım ve saçlarıma iyi gelen şey liquid keratinin ürünleri oldu

  Cevapla
 2. saçlarım benim de çok kuruydu o kadar şey denedim hiç biri liquid keratinin ürünleri kadar iyi gelmedi

  Cevapla

Yorum yapın