Saç Modelleri

Kırık Fön Nedir? Kırık Fön Modelleri 2022

Saçlarımıza hem havalı, hem hacimli ve bir okadarda doğal görünüm sağlayan kırık fön, saçlarımıza maşa ile yapılan dalgalardan daha güzel ve sade bir görünüm kazandırıyor. Sizde doğallıktan yanaysanız eğer, saçlarınıza doğal dalgalar verirken maşa yerine fön tercih edebilirsiniz. Peki kırık fön nasıl çekilir? sorusunun cevabı bu yazımızda.

Kırık Fön Nedir?

Kırık fön, fön fırçaları ile saçlarımızı kıvırarak ve ısı ile şekil almasını sağlayarak uyguladığımız bir çeşit fön şeklidir. Saçlarımızda hacimli ve tamamen doğal dalgalar elde etmek için, günlük saç şekillendirme ve saç modelleri alternatiflerimiz arasında bulunan kırık fön tercih edilebilir.

Kırık Fön Nasıl Çekilir?

Öncelikle evde kırık fön çekmek için birkaç malzemeye ihtiyacımız var. Bunlar:

  • Fön Makinesi
  • Metal Saç Fırçası
  • Saç Tutma Pensi

Fön makinenizin yüksek güç ve yüksek ısı veren bir makine olması tercih edilmektedir. Yüksek ısı ile saçlarınıza daha çok ısı vereceğiniz için, saçlara şekil vermeniz daha kolay olacaktır. Kirik fon metal fırçalar ile çekilir. Metal saç fırçası satın almadan önce, saç boyuna ve istediğiniz dalgaların genişliğine göre fırça tercih etmelisiniz. Fırça nekadar küçük olursa, dalgalar okadar küçük olacaktır. Saç tutma pensi, saçlarımızı tutamlara ayırırken bize kolaylık sağlayacaktır.

Saçlarınızı Hazırlayın

  • Saçlarınızı şekillendirmeye başlamadan önce şampuan ile saçlarımızı güzel bir şekilde yıkayıp, ihtiyacınıza göre saç kremi kullanarak iyice durulayın.
  • Açma tarağı ile saçlarınızın en uçlarından başlayarak tarayın.
  • Saçların kuruluğuna göre serum veya saç bakım yağları uygulayın.
  • Fön Makinesi ile hiçbir şekilde ıslak kalmayacak şekilde kurutun.
  • Kurutma işlemi bittikten sonra açma tarağı ile tekrar tarayın.

Saçlarınızı Tutamlara Ayırın

Saçlarınızı kuruttuktan sonra ince tarak veya saç tutma pensi yardımıyla saçlarınızı tutamlara ayırın.Saçlarımızı tutamlara ayırmak, fön çekerken bizlere oldukça kolaylık sağlayacaktır. Saçlarımızı tutamlara ayırırken öncelikle kulak izasından ön ve arka saçlarımızı ayırıp, daha sonra arka saçlarımızı ortadan ikiye ayırmak mantıklı olur. Ense kısmımızdan fırçanın büyüklüğüne göre ayırırımızı yaparak başlayabiliriz.

Fön Makinesi ve Fırçanızı Hazırlayın

Saçlarımızı ayırdıktan sonra fön makinemizi ve fırçamızı elimize alalım. Ayırdığımız saç tutamının dibine doğru fırçamızı hafif çapraz tutarak ve fön makinesi ile fırçaya ısı vererek bileğimizle aşağı doğru döndürerek kaydırın.

Diplerden aşağı doğru kaydıramıyorsanız eğer, en uçlardan başlayıp, saçlarınızı fırçaya yavaşça dolayarak ısı yardımı ile dibe doğru döndürün. Bu şekilde fön çekmek, saçlarınızı biraz daha kısa gösterebilir ancak daha basit ve pratiktir.

Fön İşlemini Sonlandırın

Tüm saçınıza fön işlemini bitirdikten sonra saç spreyi veya hafif wax, briyantin sürerek işlemi sonlandırın. Saçlarınızın daha gür ve hacimli görünmesini istiyorsanız, saçlarınızı öne doğru atıp, elinizle karıştırdıktan sonra tekrar geri atabilirsiniz. Saç spreyini saçlarınızı öne sonra hafif sıkmak daha etkili olabilir.

Kırık Fön Fırçası

kırık fön fırçası

Fön çekmek için kullanılan profesyonel metal fırçalardır. Saçlarınızın uzunluğuna, yapısına ve istediğiniz dalga boyutuna göre fırça seçiminizin doğru olması gerekmektedir.

Ufak dalgalar için ufak fırçaları, daha geniş dalgalar elde etmek için büyük fırçaları tercih edebilirsiniz. Kırık fön kısa saç için ufak fırçalar daha uygundur. Bu fırçaları düz fön çekmek içinde kullanabilirsiniz. Saçlara verdiği dalgalar maşalar ile kıyaslandığında, daha doğal ve naturel sonuçlar elde etmemizi sağlar.

Saçınız için uygun ve istediğiniz boyuttaki fırça modellerine buradan bakabilir, tercihinize göre satın alabilirsiniz.

Kırık Fön Modelleri

Saç uzunluğu, saç kesimi ve saçın yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Ancak saçlarımız nasıl olursa olsun, fönlü hali normal haline göre oldukça güzel ve şık gözüküyor. Bu başlık altında birbirinden farklı saçlarda nasıl gözüküyor örnekler halinde gösteriyoruz.

Kısa Saçlar

Saçlarım kısa ama dalgalı fön bana yakışır mı? demeyin, kısa saçlarda da dalgalı fön oldukça güzel duruyor! 🙂

kırık fön kısa saç
kırık fön kısa saç
kısa saç kırık fön
kısa saç fön
dalgalı fön
dalgalı fön
dalgalı kısa saç
dalgalı kısa saç
kısa dalgalı saç
kısa dalgalı saç
kısa saç kırık fön modelleri
kısa saç fön

Uzun Saçlar

Günlük kullanımda saçlarınıza biraz hacim ve dalga vermek oldukça iyi bir görünüm kazanmanızı sağlar. Uzun saçlara herşey yakışır ama, doğal ve güzel dalgaların görüntüsü ayrı bir güzel 🙂

dalgalı fön
dalgalı fön
kirik fön modelleri
doğal dalgalar
doğal dalga modeli
dalgalı uzun saç
dalgalı saç
dalgalı saç fönü

Kırık Fön Fiyatları Ne Kadar?

Kırık fön fiyatları, genelde kuaför salonlarında tek tarife üzerinden belirtilir ancak, bazı salonda farklı fiyat tarifesi olabilir. Gittiğiniz salonun lokasyonu ve kalitesine göre 40 TL ile 100 TL arasında değişmektedir. Bazı kuaför salonlarında yıkama içinde ekstra ücret talep edilebilir.

Serdar Tarhan

Kuaför mesleğine 2010 yılında başlayan Serdar, uzmanlaştığı Saç bakımı, Saç kesimi ve Saç renklendirme konularını sizlerle paylaşmak için 2022 yılında SaçBilgisi ismi altında bilgi paylaşımlarına devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu