Kahkül Modelleri ve Kesimi İçin Öneriler 2023

Size yakışabilecek, en iyi Kahkül modelleri ve kahkül kesimlerini ile beraber, yüz yapısına uygun kahkül kesimlerini örnek resimler ve anlatımlar ile bu başlık altında sizler için bir araya getirdik.

Kahkül

Kahkül Nedir? Kahkül’ün yazılışı sözlüğümüzde aslında Kâkül‘dür. Toplumumuzun bir çoğu yazılışı yanlış bildiği için konumuzda kahkül kelimesini kullandık.

Kahkül; insanların alnını örten, saçın ön tarafı kısa kesilmiş kesim modelidir. Kahkül sayesinde dar bir altınınız var ise daha geniş gösterebilirsiniz, geniş bir alnınız var ise daha dar görüntü elde edebilirsiniz. Kahkül kesimi yaptırdığınız zaman yüzünüzde baskın olan kısımlarınız daha çok ortaya çıkacaktır. Örneğin: Büyük burun daha büyük gözükecek, küçük dudak daha küçük gözükecektir. Kahkül kestirmeden önce sizin yüz ve saç yapımınıza göre kesilecek olan modelin iyi tespit edilmesi gerekmektedir.

Yüz tipine göre kahkül kesimi nasıl belirlenir ?

Kahkül kesiminde birinci dikkat edilmesi gereken nokta yüz tipimizdir. Bu yazımızda 5 farklı Yüz tipine göre kahkül kesim ipuçları ve kahkül modelleri‘ni resimli bir şekilde örnekler halinde sizlere sunacağız.

Yüz şekilleri nelerdir?

  • Oval
  • Kare
  • Yuvarlak
  • Diktörtgen
  • Altıgen(Elmas)

Yanaklarınız şiş ise eğer (poğaça yanak)

Yanaklarınız şiş ise eğer perçem saç modellerini deneyebilirsiniz. Bu sayede yüzünüzü daha oval gösterip, yanaklarınızdaki sevmediğiniz şişliğin görüntüsünü yok edebilirsiniz.

Yanaklarınız köşeli ise eğer (çene kemikleri ön planda ise)

Yanlara doğru uzun perçem modelleri kestirerek daha oval bir görünüm elde edebilirsiniz.

Oval Yüzlere kahkül kesimleri ve örnekleri

oval kahkul
oval yüz kahkül

Oval yüz şekline sahipseniz eğer kahkül konusunda oldukça şanslısınız. Kahkül kesimi yüz şekilleri arasında en güzel yakışan yüz şekilleri arasındadır. Farklı farklı kahkül kesimleri deneyip içlerinden en benimsediğinizi kullanabilirsiniz.

Oval yüz şekli yuvarlak yüz şeklinin çene tarafı daha uzun olanıdır.

Oval yüzlere hangi kahkül modelleri yakışır?

Oval yüzlere birçok kahkül kesimi uygundur. Model seçimini kendinize göre seçebilirsiniz. Kahkül yüz hatlarınızın daha keskin ve köşeli görünmesini sağlar.

Kare yüzlere kahkül kesimleri ve örnekleri

rihanna kahkul
rihanna kahkül

Kare yüz şeklinde alın kısmı geniş olduğu için iki yan tarafa ayrılmış veya tek tarafa doğru ayrılmış kahkül seçimi sizin için iyi olabilir. Fotoğrafda kare yüz şekline sahip gözümünün aşinar olduğu bir ünlüyü ekledim; Rihanna.

Buradaki kısa saç kesimi modelinde kullandığı kahkül’le geniş alın yapısını gizlemiş ve oldukça zarif bir görünüm elde etmiştir. Bu yüz şekline bir örnekle daha devam etmek istiyorum,busefer örnek vereceğim isim ; Cameron Diaz

kare yuz kahkul
kare yüz kahkül modelleri

Yan kahkülle alın bölgesini kapatmış, buk kesimle oldukça şık ve zarif bir görünüme sahip olmuş.

Kare yüzlere hangi kahkül modelleri yakışır?

Kare yüzlere uygun en güzel kahkül kesimleri yana ayrılmış ve ortadan ayrılmış kahkül modelleridir. Geniş alın bölgenizi kahkül yardımıyla kapatıp şık ve zarif bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yuvarlak yüzlere kahkül kesimleri ve örnekleri

yuvarlak yuz kahkul
yuvarlak yüz kahkül

Yuvarlak bir yüz yapısına sahip iseniz eğer yüzün yuvarlaklığını azaltarak daha soft bir görüntü vermek tercihimiz olacaktır. Kısa kahkül kesimleri bu yüz tipi için uygun değildir. Bu yüz modeli için daha uzun ve gözlere kadar uzanan kahkül modelleri uygundur.

Yuvarlak yüzlere hangi kahkül modelleri yakışır?

Yüzünüzün yuvarlaklığını azaltan, daha uzun ve gözlere kadar uzanan kahkül modellerini tercih edebilirsiniz.

Dikdörtgen yüzlere kahkül kesimleri ve örnekleri

diktortgen yuz kahkul
dikdörtgen yüz kahkül

Diktörtgen yüz tipinde dikkat etmeniz gereken nokta; yüz yapınız keskin hatlara sahip olduğu için düz kahkül kesimlerini tercih etmemenizdir. Düz kesilecek olan kahkül modelleri yüzünüzdeki hatları daha çok ortaya çıkarıp kötü bir görüntüye sebep olabilir.

Bu nedenle yanlara doğru uzayan, ortadan ayrılmış yüzünüzdeki hatları kapatan kahkül kesimleri sizin için uygun olacaktır.

Dikdörtgen yüzlere hangi kahkül modelleri yakışır?

Dikdörtgen yüzlere, yüz yapısındaki hatları kapatıcak,ortadan ayrılmış veya yanlara doğru uzayan kahkül modelleri uygun olacaktır.

Altıgen(Elmas) Yüzlere kahkül kesimleri ve örnekleri

elmas yuz kahkul
elmas yüz kahkül

Bu yüz tipimizde yanaklar ön planda olduğu için saçlarımızla yanaklardaki görünümü yumuşatmak için kalın kahkül ve perçem kesimleri sizin için uygun olacaktır. Örnek vermek gerekirse üst resimde bulunan; Jennifer Lopez

Kalın bir kahkül kesimi ile bu saç modelinde çok zarif bir görünüm elde etmiştir.

Diğer modelimiz ise ; Scarlett Johansson

elmas yuz kahkul modelleri
elmas yüz kahkül modelleri

Scarlett Johansson bu kahkül kesimi ile enfes bir görünüm elde etmiş!

Dikdörtgen yüzlere hangi kahkül modelleri yakışır?

Dikdörtgen yüz şekline kalın kahkül kesimleri yapılarak yanaklardaki görünümü yumuşatmak sizin için uygun olacaktır.

Takma Kahkül Modelleri

Hala kahkül kestirmekten çekiniyor, size yakışıp yakışmayacağını bilmiyor ve kahkül kestirmek için kendinizde o cesareti bulamıyorsanız eğer, takma kahkül modellerini deneyerek size uygun olup olmadığına bakabilir, veya takma kahkülünüzü gündelik hayatınızda kullanarak kahkül görüntüsü elde edebilirsiniz.

Kahkül mü, Kakül mü ?

TDK’ya göre doğru yazım biçimi “kâkül“dür.

Kahküllerim nasıl uzar?

Saçlarınıza uygun şampuan ve bakım ürünleri kullanarak, saçınızı çok fazla ısıya maruz bırakmadan uzatabilirsiniz.

“Kahkül Modelleri ve Kesimi İçin Öneriler 2023” üzerine 3 yorum

  1. Merhaba Serdar bey, paylaştığınız kahkül modelleri için teşekkür ederim. Birbirinden güzel kahküller var. Açıkçası her biri bana yakışıyor o yüzden kararsız kaldım 🙂

    Cevapla

Yorum yapın