Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları – 2023

Hindistan cevizi yağı, yemeklerde, cilt sağlığında ve birçok farklı alanda kullanılmakla beraber, saçlarımız içinde oldukça besleyici ve hem saç derisi için, hemde saç tellerimiz için birçok faydası mevcuttur. Bu yazımızda hindistan cevizi yağı saça faydaları nelerdir?, saça hindistan cevizi yağı sürmek saçlarımız için ne gibi etkileri olur? konusunu paylaşıyoruz.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

hindistan cevizi yagi saca faydalari
hindistan cevizi yağı saça faydaları

Hindistan cevizi yağı saça faydaları, saçlarınızın zamanla kaybettiği proteini tekrar geri kazandırmak için kullanabileceğiniz en iyi yağlar arasındadır. Hindistan cevizi yağı, aurik asit adı verilen orta zincirli yağ asitlerinden oluşur, bu nedenle diğer yağlara göre hindistan cevizi yağı, saç tellerine ve saç derisine emilimi daha yoğundur.

Saçlarda oluşan protein kaybını önlemekte diğer yağlara göre hindistan cevizi yağının saça faydaları daha etkili olduğu olduğu görülmüştür. (bknz.)

1.Saç Uzamasına Yardımcı Olur

Saçlarımız boya işlemlerinden, fön çekme maşa gibi şekillendirme işlemlerinden, hava koşullarından , hatta musluğumuzda akan suyun kirecinden bile zamanla zarar görüp sağlığını ve nemimi zamanla kaybetmektedir. Bu nedenle saçlarımızın yıprandığı ve yorulduğu için saç uzaması da yavaşlayabilir.

  • Saçlara hindistan cevizi yağı sürmek saç uzaması için katkıda bulunur.
  • Saçımızı nemlendirerek kırılmasını azaltır.
  • Saçlarımızın kaybettiği proteini tekrar geri kazandırır.
  • Saçlarımızı güneş, duman gibi çevresel faktörlerden korur.

Daha uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak için saç bakım rutininize eklemekte fayda var.

2.Kepeklerden Arındırır

Kepek saç derisinde aşırı mantar ve maya büyümesinden dolayı meydana gelir. Hindistan cevizi yağı antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için saçlarınızdaki kepeklerden kurtulmanız için fayda sağlar.

3.Saç Dökülmesini Önler

Saçlarınızın sağlığını kaybetmesinde birçok faktör mevcut olup, bu faktörler arasında çok fazla bakım yapmakta vardır. Aşırı kimyasal bakımları bir kenara bırakıp, bu yağın bakımını biraz daha rutininize ekleyerek saç dökülmesini de önleyebilirsiniz.

4.Güneşten Korur

Yapılan araştırmalarda içerdiği 8 güneş koruma faktörüyle, saçlarınızı güneş ışınlarından korur. Yaz aylarında saçlarınıza sürmekte fayda var.

Hindistancevizi yağını saçlarınıza sürmenin yanı sıra, besin olarak ta tüketmek hem vücudumuz için hemde saçlarımız için faydalı olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

hindistan cevizi faydalari
hindistan cevizi faydaları

Hindistan Cevizi yağı, kullanımı saçların yapısına ve kullanımına göre değişkenlik göstermektedir. Hangi saç yapısı için hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır?, dikkat edilmesi gerekenler ve hindistan cevizi yağı saça nasıl kullanılır? sorularını cevaplıyoruz.

Saçlarınıza hindistan cevizi yağı  bakımı uygulamadan önce saç tipine ve yoğunluğuna göre kullanacağınız yağın miktarını belirlemeniz gerekiyor. Bakıma başlamadan önce en az seviyeden başlayıp, vereceği reaksiyona göre kademeli olarak arttırabilirsiniz.

hindistan cevizi yağı saç bakımı video

Saç Tipine Göre Miktarı Belirlemek

Herşeyde olduğu gibi bu yağdada aşırıya kaçıldığı taktirde saçlarınızda istemediğiniz sonuçlar meydana gelmesi mümkündür. Saç diplerinde yağ birikmesi, saçlarınızın çok fazla yağlı görünmemesi için yeterli miktarda kullanmaya özen gösterin.

İnce Telli Saçlar İçin 1 – 2 Çay Kaşığı
Kalın Telli Saçlar İçin 1 Yemek Kaşığı

hindistan cevizi yağı miktarı

Hindistan Cevizi Yağı Saç Maskesi Olarak Kullanma

Hindistan cevizi saç maskesi, saçınıza sürdükten sonra birkaç saat, hatta mümkünse bütün gece bekletip şampuan yardımı ile yıkayınız.

Saç Derisine Kullanma

Hindistan cevizi yağı saça faydaları ile beraber, saç derimize de oldukça fayfası vardır. Yatmadan önce, hatta mümkünse saat 22:00-23:00 civarları ( bu saatler vücudumuzdaki kan akışının en yoğun olduğu saatler ) saç derinize sürüp masaj yapınız. Sabah kalktığınızda şampuan ile yıkayınız.

Yıkadıktan Sonra Uçlar İçin Kullanma

Saçlarınızı yıkadıktan sonra en uçlarına sürecek şekilde kullanabilirsiniz. Çok yoğun olduğundan dolayı çok az miktarda kullanmakta fayda var. Aksi taktirde saçlarınızda çok yoğun bir yağ görüntüsü ile karşılaşabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

hindistan cevizi yagi sac bakimi
hindistan cevizi yağı saç bakımı

Yağı saçlarınıza uygulamadan önce saç tipine ve saç uzunluğuna dikkat edilmesi gerekiyor. İhtiyacınızdan fazla kullandığınız taktirde, saç derinizde yağ birikmesi meydana gelebilir. Bu nedenle çok ince telli bir saç yapısına sahipseniz eğer, saçlarınız yağlı ve sönük bir hale gelebilir.

Saç derisine sürülmesi başlı başına dökülme sebebi değildir ancak, daha önce saç derisinden ayrılmış saçların dökülmesini hızlandırabilir. İnce telli saçlara sahip olan kişiler, genel olarak saçlarınızın uçlarına sürebilirsiniz. İnce telli saçlar için saç derisine sürmemenizde fayda var.

Hindistan Cevizi Yağı Saçı Uzatır mı?


Hindistan Cevizi Yağı saça faydaları olarak, saç tellerinize protein yüklediği için saç uzamasına yardımcı olur.


Hindistan cevizi yağı saçta ne kadar kalmalı?


Saçlarınızda minimum 2 saat kalması yeterlidir.

Yorum yapın