Argan Yağı Saça Faydaları Nelerdir? 2022

Argan yağı, geçmişten günümüze yemek pişirme, saç dökülmesi, sağlık ve cilt bakımı için insanların kullandığı bir çeşit yağ türüdür. Argan yağının içeriğinde bulunan antioksidanlar ve E vitamini ile bir çok konuda bizler için oldukça faydalı bir yağ olup, saçlarımız içinde oldukça besleyici ve onarıcıdır. Peki argan yağı saça faydaları nelerdir?

Argan Yağı Nedir?

argan yağı nedir
argan yağı nedir

Argan yağı, Fas’taki Arganio Spinosa ağacının meyvesinin çekirdeklerinden üretilen bitkisel bir yağ çeşididir. Eski yüzyıllardan bu zamana kadar yemek pişirmek için, sağlık, cilt ve saç bakımı için kullanılmaktadır. Günümüzde birçok kozmetik ürünlerinde de bulunan argan yağı, aslında ham maddesi oldukça pahalı olan bir yağdır.

Argan Yağı Saça Faydaları

argan yağı saça faydaları
argan yağı saça faydaları

Argan yağı, saç derimize ve saç tellerimize faydalı olan E vitamini, yağ asitleri ve güçlü oksidanlar içermektedir. İçerdiği vitamin ve mineraller ile saçlarımız için dipten uca kadar pek çok olumlu etkileri bulunmakla beraber, birçok saç sorunları için de çözüm üretmektedir. Bakalım argan yağı saça faydaları neler;

Saçları Nemlendirir

Argan yağı, yağ asitleriyle dolu olduğu için saçlarımızı ve cildimizi nemlendirir. Saça argan yağı sürmek, içerisinde bulunan oleik asit ve linoleik asitler ile saçlarımızın nemini korumaya yardımcı olur. İçerdiği E vitamini ile saç derisinde ve saç tellerinde yağ tabakası oluşturarak kuruluğu önlemeye yardımcı olur ve saçlarımızın parlak gözükmesini sağlar.

Saç Derisini İyileştirir

Argan yağı saça faydaları, antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri ile saç derisindeki kurumaya, kepek oluşumuna ve saç derisindeki sorunlardan dolayı oluşan saç dökülmesinenin önlenmesini ve saç derimizin iyileşmesine yardımcı olur. Argan yağı saça faydaları arasında, saç derisinde oluşan sedef hastalığı ve seboreik dermatit oluşumunu engeller.

Saç Dökülmesine Engel Olur

Argan yağı saça faydaları, içerdiği E vitamini ile saçlarımızı besleyip, güçlü antioksidanlar ve besleyici yağ asitleri ile saçlarımızı nemlendirip, saç kırılmaları ve saç dökülmelerini engeller.

Güneş Işınlarından Korur

Argan yağı, saçlarımızda oluşturduğu yağ tabakasıyla, güneşin zararlı UV ışınlarından korumakla beraber, hava kirliliği ve ısı gibi dış etkenlere karşı korumak, argan yağı saça faydaları arasındadır.

Argan Yağı Saça Nasıl Kullanılır?

argan yağı saça nasıl kullanılır
argan yağı saça nasıl kullanılır

Argan yağını saf haliyle beraber, saçlarımız için üretilmiş birçok kozmetik ürünlerinin içeriğinde de bulabilirsiniz. Argan yağlarını saf halinde kullanabilir, ayrıca evde kendi argan yağı içeren şampuan ve kreminizi üretebilirsiniz. Argan yağı nasıl kullanılır? sorusunun cevabını alt başlıklarımızda sizler için belirledik;

Saç Yağı Olarak Kullanmak

Argan yağını genel olarak nemli saçlarımıza direk olarak uygularız. Saça argan yağı kullananlar yaygın olarak bu şekilde kullanır. Saçlara argan yağı nasıl kullanılır? aşağıda liste halinde belirtiyoruz.

  • Saçlarınızı şampuan ile yıkayın.
  • Havlu ile suyu akmayacak şekilde nemini alın.
  • Avucunuzun içine 4-5 damla argan yağı alın ve saçlarınıza sürün
  • Açma tarağı ile saçlarınızı tarayın.
  • Saçlarınızı kurutun.

Şampuanınıza Ekleyin

Sürekli kullandığınız ve saçlarınız için uygun gördüğünüz hali hazırda bir şampuanınız varsa eğer, saçlarınızı yıkarken avucunuzun içine dökdüğünüz şampuana birkaç damla argan yağı ekleyerek saçınızı yıkayabilirsiniz. Bunun yerine argan yağı içeren şampuan satın alabilirsiniz.

Saç Maskenize Ekleyin

Saçlarımızın kaybettiği nemi tekrar geri kazandırmak için kullandığımız saç bakım maskelerinin içeriğini güçlendirmek için içine argan yağı ekleyebilirsiniz. Avucunuza aldığınız maskenin içine birkaç damla argan yağı eklemek, saçlarımızın bakımı için destek olacaktır.

Saç maskenize ek olarak Hindistan cevizi yağı kullanmak farklı bir alternatif olabilir.

Şekillendirici Olarak Kullanmak

Çok yoğun ve kabaran saçlar için saç şekillendiricileri kullanmak yerine, saçlarımızın elektiğini almak ve daha da yatıştırmak için argan yağı kullanabilirsiniz. Böylece hem saçlarımızı besleyecek, hemde rahat taranan ve parmak görünen saçlara sahip olabilirsiniz.

En İyi Argan Yağı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

argan yağı
argan yağı

Piyasada çok fazla argan yağı çeşidi bulunuyor, ancak hepsi saf içerikte değil. Argan yağı alırken şunlara dikkat etmelisiniz;

  • Başka hiçbir bileşen içermeyen saf argan yağı olmalı
  • Kozmetik kullanım amaçlı etiketlenmiş ambalaj
  • Cam şişe

Argan yağı özelliğini koruyabilmesi için cam şişelerde satılmalı ve muhafaza edilmelidir. Argan yağının farklı marka ve satıcılarına erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Argan Yağı Saçı Uzatır Mı?

Argan yağı saçlarımızı nem kazandırarak kırılmaların önüne geçebilir, bu nedenle saçlarımızın uzamasında yardımcı olur.

Argan Yağı Saçı Düzleştirir Mi?

Argan yağının saç düzleştirme özelliği yoktur, ancak elektriklenen ve kabaran saçlarınızı argan yağı ile yatıştırabilirsiniz.

Serdar Tarhan

Kuaför mesleğine 2010 yılında başlayan Serdar, uzmanlaştığı Saç bakımı, Saç kesimi ve Saç renklendirme konularını sizlerle paylaşmak için 2022 yılında SaçBilgisi ismi altında bilgi paylaşımlarına devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün